Saturday, June 3

NEWS

SHBA të shqetësuara me kundërshtimin e PDK’së dhe LDK’së ndaj propozimit të BE’së!
NEWS

SHBA të shqetësuara me kundërshtimin e PDK’së dhe LDK’së ndaj propozimit të BE’së!

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë shprehur të shqetësuara për qëndrimin e dy partive opozitare, PDK dhe LDK, kundër propozimit të Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.Deklaratat e bëra nga drejtues dhe zyrtarë të partive opozitare “nuk përputhen me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për propozimin”, ka thënë të hënën një zëdhënëse e Ambasadës së ShBA-ve në Prishtinë, në një komunikim me shkrim për Paparacin.“Jemi të shqetësuar me deklaratat e bëra nga drejtues dhe zyrtarë të partive opozitare që shprehin kundërshtimin e tyre ndaj propozimit të BE-së”, ka thënë një zëdhënëse e ambasadës. “Këto pikëpamje nuk përputhen me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për propozimin”.Zëdhënësja e Ambasadës së ShBA-ve i ka thënë Paparacit se Shtetet ...
Mustafë Bajrami në Top Channel: Kur’ani flet edhe për tokën nëse është e sheshtë apo e rrumbullakët!
NEWS

Mustafë Bajrami në Top Channel: Kur’ani flet edhe për tokën nëse është e sheshtë apo e rrumbullakët!

Debati i këtyre ditëve nëse toka është e sheshtë apo e rrumbullakët ka zgjuar interesimin e opinionit shqiptar. Janë dhënë mendime të ndryshme e pati edhe nga ata që thanë se toka është e sheshtë dhe se nuk sillet rreth diellit por dielli sillet rreth saj.I kypur në këtë debat, Mustafë Bajrami ka shprehur mendimin islam në lidhje me këtë çështje. Sipas tij, Kur’ani, si libër hyjnorë që është përmbledhje formulash, ligjesh dhe mësimesh të nevojshme për njeriun, nuk ndalet në detaje të tepruar për këto tema.Ai thotë se Kur’ani nxitë dijetarët kompetentë të bëjnë hulumtimet e nevojshme për tema dhe në mënyrë profesionale t’i shpjegojnë ato.Bajrami ka thënë se debati shkencë-fe, është debat i ri që është shpërfaqur në këto 200-300 vjetët e fundit në Evropë. Dhe ate, sipas tij, ...
Drejtori i institutit GAP, Agron Demi: Jemi shtet laik, restoranet duhet të shërbejnë edhe gjatë kohës ë agjërimit!
NEWS

Drejtori i institutit GAP, Agron Demi: Jemi shtet laik, restoranet duhet të shërbejnë edhe gjatë kohës ë agjërimit!

S’më ka ndodhur si këtë vit që lokalet të mos shërbejnë deri në iftar e taksitë të lëshojnë këngë fetare, thotë drejtori i Institutit GAP.Sipas tij, këtë vit shumë locale nuk po shërbejnë deri në iftar dhe taksitë po lëshojnë këngë fetare.“Nuk më ka ndodhë më shpesh se këtë vit me hy me ndonjë lokal e me më thanë që nuk shërbejnë deri në iftar, ose me hy në lokale ose taksi që konstant lëshojnë këngë fetare…”, ka thënë Demi.Demi ka kërkuar që të ndalet kjo praktikë pasi, sipas tij, pronarët duhet ta kenë parasysh që operojnë në një shtet laik dhe duhet pasur parasysh që leja merret për të shërbyer për të gjithë.Madje, sipas tij, Inspektorati i tregut do të duhej të ndërhynte dhe të inspektonte këtë praktikë të punës.“Bizneset janë private dhe pronarët e tyre munden ...
Kurti emëron këshilltar të jashtëm politik, Bekim Qokun!
NEWS

Kurti emëron këshilltar të jashtëm politik, Bekim Qokun!

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, e ka emëruar Bekim Qokun, këshilltar të jashtëm politik për marrëdhëniet me Republikën e Maqedonisë së Veriut!Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar Bekim Qokun si këshilltar të jashtëm politik për marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut.Kështu është bërë e ditur në një komunikatë për media nga Qeveria e Kosovës.“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, e ka emëruar z.Bekim Qoku, këshilltar i Jashtëm Politik i kryeministrit për marrëdhëniet me Republikën e Maqedonisë së Veriut”, thuhet në njoftim.Kurti i ka uruar suksese në detyrën dhe përgjegjësitë e reja, në funksion të zgjerimit dhe thellimit të bashkëpunimit me Maqedoninë e Veriut.Kujtojmë se presidentja e Republikës së Kosovës, Vjos...
Zbulohet sasi marramendëse e arit në Kosovë, kompania britanike: Në dalje të Prishtinës janë 640 mijë tonelata ari!
NEWS

Zbulohet sasi marramendëse e arit në Kosovë, kompania britanike: Në dalje të Prishtinës janë 640 mijë tonelata ari!

Kompania britanike për hulumtimin e minierave Western Tethyan Resources njofton se në fshatin Slivovë janë të 640 mijë tonelata ari.Sipas njoftimit, zona ky dyshohet se mund të ketë ari është rreth 20 kilometra larg Prishtinës.“Zona kryesore në Slivova ka burime të përcaktuara prej 640 kt [640 mijë tonelata] apo 4.8 gr/tonelata ari për 98,700 ons”, thuhet në raportin e kompanisë, përcjell Telegrafi.Hapësira e pretenduar për ari në Slivovë | Burimi: WTRDrejtori menaxhues i WTR-së, Mentor Demi thekson se qasja e kompanisë ka konfirmuar potencialin për projektin e arit në këtë hapësirë, transmeton Telegrafi.“Jemi shumë të kënaqur me përfundimin e suksesshëm të vlerësimit të biznesit në projektin e arit Slivova dhe me përgatitjet për hyrjen në marrëveshjen definitiv...