Saturday, June 3

LIFESTYLE

Pse e qeshura është ‘ilaç’ për shpirtin dhe sa i ndihmon trupit të njeriut!
LIFESTYLE

Pse e qeshura është ‘ilaç’ për shpirtin dhe sa i ndihmon trupit të njeriut!

E qeshura është një reagim emocional, shkaktuar nga një përvojë komike ose nga ndjenja të forta gëzimi, kënaqësie, mirëqenieje ose argëtimi, të cilat përfshijnë të gjithë trupin.Është një shpërthim i lumturisë, argëtimit dhe gëzimit, psikika nuk është në gjendje ta përmbajë dhe që, si një orgazmë, shpërndahet në të gjithë trupin. Siç e dinin të lashtët dhe siç e kanë vërtetuar studimet mjekësore të viteve të fundit, e qeshura është e mirë: përmirëson cilësinë e marrëdhënieve, redukton stresin e përditshëm dhe e mbush jetën me humor, shkujdesje dhe entuziazëm.I BËN MIRË TRUPIT DHE MENDJESShumë studime kanë konfirmuar se e qeshura është shumë e rëndësishme për mirëqenien dhe për shëndetin e psikikës dhe trupit. Përmirëson dhe rregullon frymëmarrjen dhe oksigjenimin e gjakut, redu...
Video/Petra, mrekullia “e kuqe” e botës!
LIFESTYLE

Video/Petra, mrekullia “e kuqe” e botës!

Qyteti antik Petra, i ndërtuar në vitet 400 para erës sonë dhe 106 të erës sonë nga Perandoria Nabateane, vizitohet nga turistët që duan të shohin arkitekturën e saj unikePetra, qendra e rëndësishme turistike e Jordanisë, filloi të zhvillohej si kryeqyteti i nabateanëve, të cilët u pasuruan me tregtinë e temjanit, mirrës dhe erëzave që nga shekulli i parë para erës sonë.Nabateanët, një fis nomad, ndërtuan Petrën në shkëmbinjtë ranorë të Jordanisë, ndërsa u bë një qytet shumë i pasur dhe i mbushur me njerëz falë tregtisë.Petra, e cila më vonë kaloi nën sundimin e Romës, vazhdoi rëndësinë e saj edhe në këtë periudhë.Për arsye të ndryshimit të rrugëve të tregtisë dhe tërmeteve shkatërruese, Petra humbi rëndësinë duke u shndërruar një vend ku kanë jetuar beduinë një per...
Pesë tipat e kolegëve që duhet t’i keni në rrethin e ngushtë!
LIFESTYLE

Pesë tipat e kolegëve që duhet t’i keni në rrethin e ngushtë!

Vendi i punës nuk është thjesht një vend, ku duhet t’i tregoni aftësitë tuaja profesionale, t’i përfundoni detyrat që i keni në përshkrim të punës dhe me kaq të përfundojë gjithçka. Ai është një vend më i ndërlikuar, ku ka lloje të ndryshme të njerëzve e raporte të ndryshme me ta. Pra, nuk përfundon gjithçka tek puna.Sipas një studimi pothuajse 80-vjeçar të Harvardit, është vërtetuar se “përqafimi i komunitetit” na ndihmon të jetojmë më gjatë dhe të jemi më të lumtur. Edhe në punë është mirë të përqendroheni në kultivimin e lidhjeve autentike me kolegët e duhur, ata të cilët ju ndihmojnë të rriteni në të gjitha format.Një mik/mikeshë të zyrës Studimet kanë treguar që të keni shok ose shoqe në punë, vetëm sa e shton kënaqësinë e punës, por gjithashtu e rritë performancën e prod...
Lani rrobat në 60 gradë? Qe përse më nuk do ta bëni këtë gjë!
LIFESTYLE

Lani rrobat në 60 gradë? Qe përse më nuk do ta bëni këtë gjë!

Sa më i nxehtë të jetë uji, aq më të pastra do të jenë rrobat? Të gjithë i besojmë pak a shumë kësaj thënieje, mirëpo nuk është kështu…Nuk do të filozofojmë shumë. E vërteta është kjo… Rrobat me lara dhe ato të zeza i lajmë në 40 gradë celsius, ndërkaq të bardhat dhe ato posaçërisht të ndotura në 60 gradë?Kështu përafërsisht na kanë mësuar nënat tona. Përveç nëse nuk janë ndër ato shkollat më të vjetra kur çdo gjë është zier… Mirëpo tani ka kohë që ajo rregull është vjetruar.Larja e rrobave në 60 gradë celsius është krejtësisht e panevojshme.Ky është shpenzim i pakuptimtë i energjisë elektrike dhe kështu drejtpërdrejt dëmtojnë ambientin.Mirëpo edhe njollat më të forta lahen pa problem në 40 gradë.Me rrobalarëse moderne dhe detergjente moderne, madje as mjetet ...
Çfarë ndodh kur vendosni tri lugë sheqer në rrobalarëse: provojeni dhe do të mbeteni pa fjalë!
LIFESTYLE

Çfarë ndodh kur vendosni tri lugë sheqer në rrobalarëse: provojeni dhe do të mbeteni pa fjalë!

Me siguri po pyesni veten se çfarë duhet të bëjnë tri lugë sheqer që i hidhni në rrobat tuajaDoli se ky produkt tipik i kuzhinës funksionon mirë në banjë. Dhe me siguri do t’ju pëlqejë efekti i tij.Për çfarë bëhet fjalë?Sheqeri vepron si freskues i ngjyrave.Mjafton të vendosni sheqer në rrobalarëse, në ndarjen e detergjentit ose direkt në kazan dhe rrobat tuaja të zbehura do të jenë si të reja, transmeton Telegrafi.Mund të shtoni edhe sheqer në një legen plot me ujë dhe të zhytni rrobat tuaja të zbehura.Prisni disa orë, më pas lajeni si zakonisht.Kjo metodë parandalon zbehjen e pëlhurave dhe përmirëson ngjyrën e tyre natyrale.Kjo do të thotë se do të funksionojë mirë për rrobat e bardha, të zeza ose me ngjyrë....