Thursday, September 28

GLOBAL

Polonia duhet të kthejë territorin që ka marrë pas vitit 1945, thotë kreu i Dumës
GLOBAL

Polonia duhet të kthejë territorin që ka marrë pas vitit 1945, thotë kreu i Dumës

Kryetari i dhomës së ulët të Dumës ruse, Vyacheslav Volodin, propozoi një sërë masash që Rusia duhet të përdorë kundër Polonisë, të cilat përfshijnë edhe ndalimin e kalimit të kamionëve polakë përmes Rusisë.Ligjvënësi më i lartë rus bëri thirrje për ndalimin e kalimit të kamionëve polakë përmes territorit rus dhe që Polonia të kompensojë financiarisht Moskën për atë që ai tha se ishte rindërtimi sovjetik i vendit të Evropës Lindore pas Luftës së Dytë Botërore, raporton reuters.Në një deklaratë, Vyacheslav Volodin, kryetari i Dumës së Shtetit, dhoma e ulët e parlamentit, tha se Polonia duhet të ndëshkohet sepse “tradhtoi kujtesën historike” të çlirimit të vendit nga Gjermania naziste nga Bashkimi Sovjetik dhe se është duke vepruar kundër Moskës me një sërë sulmesh armiqësore. ...
Në Moldavi, mijëra qytetarë në tubim pro-evropian
GLOBAL

Në Moldavi, mijëra qytetarë në tubim pro-evropian

Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetin e Moldavisë, Kishinau, më 21 maj, në shenjë mbështetje për lidhje më të ngushta me Bashkimin Evropian (BE), ndërkohë që qeveria pro-evropiane e vendit vazhdon të luftojë rrymat politike nga Rusia.Policia vlerësoi se janë mbledhur rreth 75 mijë njerëz, shkruan redaksia e Radios Evropa e Lirë në gjuhën angleze.Tubimi, në të cilin është paraqitur edhe presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, është organizuar pak ditë para takimit të komunitetit politik evropian.Takimi do të mbahet më 1 qershor dhe pritet që presidentja e Moldavisë, Maia Sandu, të marrë premtimin se vendi i saj, së shpejti, do të nisë negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.Samiti do të jetë takimi i parë i grupit prej 44 anëta...
Njeriu që mund të jetë përcaktues për fituesin do të mbështesë Erdoganin në raundin e dytë të zgjedhjeve në Turqi?
GLOBAL

Njeriu që mund të jetë përcaktues për fituesin do të mbështesë Erdoganin në raundin e dytë të zgjedhjeve në Turqi?

Duke tërhequr vëmendjen me 5.17 për qind të votave në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, kandidati i Aleancës Ata, Sinan Ogan, pritet të shpallë palën që do të mbështesë në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.Dhe sipas mediave turke, përcjell Telegrafi, është gazetari i Hürriyet, Abdulkadir Selvi, i cili njihet për afërsinë e tij me qeverinë, që ka ndarë informacionin mori mbi këtë temë.Sinan Ogan, kandidati i Aleancës ATA, i cili u eliminua në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, do të shpallë qëndrimin e tij për raundin e dytë në një konferencë për shtyp në orën 17.00.Mendohet se votuesit që votuan për Sinan Ogan mund të përcaktojnë rezultatin e zgjedhjeve, pasi ai mori më shumë se 5 për qind të votave në raundin e parë.dërkohë duke bërë një dek...
Kinezi konsumoi para kamerës sasi shumë të madhe alkooli, ishte e fundit – u gjet i vdekur pas transmetimit të drejtpërdrejtë
GLOBAL

Kinezi konsumoi para kamerës sasi shumë të madhe alkooli, ishte e fundit – u gjet i vdekur pas transmetimit të drejtpërdrejtë

“Livestreamer” kinez ka vdekur menjëherë pasi u pa duke pirë sasi të mëdha alkooli në Doujin, një aplikacion kinez i ngjashëm me TikTok, raportoi BBC.Një përdorues i quajtur “Vëllai i 3000” ka pirë të paktën shtatë shishe pije alkoolike kineze baijiu gjatë transmetimit direkt në kanalin e tij, transmeton Telegrafi.Ai u gjet i vdekur 12 orë më vonë, pas transmetimit të drejtpërdrejtë, raportojnë mediat kineze.Vdekja e tij nxiti thirrje për një mbikëqyrje më të fortë të qeverisë mbi industrinë në rritje të transmetimit të drejtpërdrejtë.Ëang (34) është i njohur për pirjen e pijeve alkoolike kineze gjatë transmetimeve të drejtpërdrejta, dhe baijiu përmban deri në 60 për qind alkool.Rrjeti Doujin ka ndaluar tashmë pirjen gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë, me gjoba që...
Gazpromi rus investon 60 milionë euro në projektet e Qeverisë së Serbisë
GLOBAL

Gazpromi rus investon 60 milionë euro në projektet e Qeverisë së Serbisë

Bordi i Drejtorëve të Industrisë së Naftës së Serbisë (NIS) njofton se ka ndarë 60 milionë euro për projektet e Qeverisë serbe.Kompania ruso-serbe, në të cilën Gazprom Neft është aksionari kryesor, mbështet nisma të tilla. NIS prej shumë vitesh është partneri kryesor i klubit të futbollit Partizani.Sipas të dhënave nga të Regjistrit të Letrave me Vlerë, Gazprom është i treti në listën e aksionarëve për nga numri i aksioneve në NIS.Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka konfirmuar se rusët kanë ende kontroll mbi kompaninë NIS me 56.15 për qind pronësi, ndërsa Serbia ka 29.87 për qind. Në Serbi operon edhe kompania ruse e naftës Lukoil, e cila është gjithashtu nën kufizime ekonomike.Sipas marrëveshjes së arritur në fund të vitit 2008, pala ruse, me 400 milionë e...