Banesat nën ujë në Lezhë e shtëpia pa çati në Tropojë, si paraqitet situata me motin në vend (VIDEO)

Moti i keq ka përfshirë të gjithë vendin tonë prej disa ditësh. Sot, për shkak të reshjeve intensive, situata më porblematike mbete në qarkun Lezhë dhe Shkodër, ku ka pasur dhe përmbytje.

Burime bëjnë me dije se disa banesa në Lam të Ri të Lezhës janë përmbytur, ndërsa të tjera janë rrethuar nga uji, dhe për pasojë banorët kanë mbetur të izoluar.

Përmbytje ka patur dhe në sipërfaqet e tokave të Shkodrës, ku 1000 ha janë nën ujë, kryesisht në Obot.Prefektja e Shkodrës, Maljinda Angoni ishte në zonën e Obotit ku inspektoi situatën e krijuar nga moti i keq.Në daljen për mediat, Angoni tha se deri më tani situata është e menaxhueshme dhe të gjitha ekipet e emergjencave janë në gatishmëri nëse do të ketë një përkeqësim të situatës.
Aktualisht në rrugën e Obotit ka prezencë të lartë të ujit dhe është e kalueshme vetëm me mjete te larta.

“Situatë e

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *