Beni gati çadrat, sinoptikanët tregojnë zonat ku pritet të ketë reshje intensive shiu gjatë fundjavës (Tabela)

Fundjava pritet të jetë nën ndikim të masave ajrore të paqëndrueshme.Sherbimi Meteorologjik Ushtarak thotë se ditën e shtunë moti parashikohet me vranësira dhe intervale të shkurtëra kthjellimi.

Reshje shiu të herëpasherëshme me intensite të ulët në zonat malore e reshje shiu me intensitet të ulët të karakterit

lokal në qendër dhe jugperëndim të vendit. Në majat e maleve në verilindje dhe juglindje reshje të dobëta bore.

Ditën e diel moti parashikohet me alternime vranësirash dhe intervale kthjellimi. Reshje shiu deri në orët e mëngjes në jug dhe qendër të vendit me intensitet mesatar ndërsa në veri me

intensitet të ulët të karaktërit lokal. Gjatë ditës reshjet e shiut do të mbeten prezente me intensitet të ulët përgjatë zonave bregdetare të vendit.

Era do te fryje nga verilindja –veriperëndimi me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore fiton shpejtësi deri në 15m/sek. Valëzimi në dete i forcës 2-3 ballë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *