Gjyshja Ime Tregoi Kete lIaç.!? Pastron Mushkërite dhe largon Mukozen (gëlbazen) nga fyti..!?

Gjyshja Ime Tregoi Kete lIaç.!? Pastron Mushkërite dhe largon Mukozen (gëlbazen) nga fyti..!?

Recetë ma dha 12 vjet më parë një grua, tashmë një mikesha ime e dashur që punon në një farmaci. Dhe atij i vinte keq për vajzën time, e cila në atë kohë ishte shumë e vogël dhe mezi merrte frymë, po kollitej dhe asnjë shurup që do të përshkruanin nuk na ndihmoi. Farmacistja më tha: “Provoje, kjo është nga gjyshja ime, faleminderit shumë gjyshes, unë ende e përdor këtë ilaç natyral. Është shumë efektiv dhe ndihmon në një kohë të shkurtër. Përbërësit e nevojshëm për të rriturit:
500 gr mjaltë livadhi (ndoshta më i fortë), 1 lëng limoni, 3 lugë fara liri, 1 lugë fara sinapi të bardhë. Përbërësit për fëmijët mbi 3 vjeç: 500 g akacie ose ndonjë mjaltë tjetër e lehtë, 1 lëng limoni, 2 lugë fara liri, 1 lugë çaji fara mustardë të bardhë. Procedura:

Grini farat e lirit dhe pluhurin e mustardës. Shtrydhni lëngun e një limoni të madh (ose dy më të vegjëlve), më pas shtoni në kavanozin me mjaltë. E trazojmë mirë që mjalti të hollohet pak. Shtoni erëzat e bluara në mjaltin e holluar dhe përziejini mirë në mënyrë që mjalti të thithë përbërësit. Mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer. Përdorimi: 3×1 lugë çaji në ditë për fëmijë, dhe për të rritur 3×1 lugë gjelle. Për shkak të lëngut të limonit, përzierja duhet të ruhet në frigorifer. Unë gjithmonë e marr këtë ilaç natyral sapo të më kruhet fyti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *