MË NË FUND // FIFA dènòn Serbinë për òfèndimét ndaj Shaqirit dhe Xhakès

Federata Ndërkombëtare e Futbollit ka dènùàr sërish Serbinë. FIFA të premten e dènòí Federatën serbe me 50 mijë franga për thírjèt ftèsè të tifozëve në ndeshjen ndaj Zvicrës.

Në ndeshjen e Kupës së Botës në Katar, hùlígánèt serbë kanë fyèr vazhdimisht Xherdan Shaqirin e Granit Xhakën, dy lojtarët shqiptarë të Zvicrës. Zvicra kishte fituar 3:2 dhe kishte dërguar Serbinë në shtëpi.

Por gjóba prej 50 mijë frangave ka të bëjë edhe me sjèlljèn e lojtarëve serbe në fushë, që po ashtu ishin jòspòrtivè.

“Komiteti Dísíplínòr i FIFA-s ka sànksíònùàr Federatën e Futbollit të Serbisë me gjòbè prej 50 mijë franga zvicerane dhe një mbyllje të pjesshme të stadiumit (prej 25 për qind), në ndeshjen zyrtare të radhës të përfaqësueses A.

Dènímè është për shkèljè të neneve 13 (dískrímíńímí) dhe 12 (sjellja e pàhíjeshme e lojtarëve dhe zyrtarëve) të Kodit Disiplinor të FIFA”, shkruan në vendim.

FIFA ka sqaruar se bëhet fjalë për thírjèt e tifozëve serbë e po ashtu ajèlljèn e kèqè të ekipit, përkatësisht ndëshkimin e shtatë lojtarëve të Serbisë me kartona të verdhë.

Është ky dènímí i dytë i FIFA-s ndaj Serbisë lidhur me qëndrimet àntī-shqiptare në Botërorin në Katar.

Javë më parë FIFA e kishte dënuar federatën serbe me 20 mijë franga zvicerane për shfaqjen në zhveshtoren e Serbisë të flamurit dískrímínùès ndaj Kosovës.

Shpërndaje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *