Lajm

LAJMI I FUNDIT – Holanda nuk i jep dritë të gjelbër liberalizimit të vizave për Kosovën

LAJMI I FUNDIT – Holanda nuk i jep dritë të gjelbër liberalizimit të vizave për Kosovën

Këto deklarata ai i dha para gazetarëve, kur po fillonte Samiti BE-Ballkani Perëndimor.Ai u shfaq më i zbutur dhe tha se ka progres por jo mjaftueshëm sa të ndodh lëvizja lirshëm e kosovarëve.

“Sa i përket Kosovës ka më shumë progres drejt liberalizimit të vizave, akoma jo, por mendoj se ata po bëjnë hapa”, tha Rutte.Në margjina e samitit, presidentja Vjosa Osmani, është parë duke biseduar edhe me kryeministrin holandez por edhe me presidentin Macron.