Lajm

Vapë e madhe dhe në Rusi/ Nuk do e besoni dot se sa kanë shkuar temperaturat

Në Saskylah, një fshat i vogël në veri të Rrethit Arktik, temperatura e tokës kishtë arritur dje 31.9 gradë Celsius, që është më e larta e regjistruar atje që prej vitit 1936./Pak sekonda pasi ta kaloni marketingun shfaqen pamjet

Ndërkohë temperaturat maksimale kishin arritur në 48C në qytezën e Verkhoyansk, më e larta e regjistruar ndonjëherë sipër Rrethit Arktik që prej nisjes së matjeve. Në Govorovo temperatura shënonte 43C./Pak sekonda pasi ta kaloni marketingun shfaqen pamjet

Imazhet satelitore të pardhura nga ‘Copernicus’, programi i BE për observimin e tokës, tregonin se temperaturat kishin kaluar ndjeshëm maksimalen mesatare prej 95F (35C) të dielën në Siberi teksa rajoni po provon një valë të zgjatur të nxehti./Pak sekonda pasi ta kaloni marketingun shfaqen pamjet