Lajm

Picë e рjekur në llavën e vullkanit, kuzhinieri latin sjell рërvojën unike (Fotot)

Kuzhinieri David Garcia, mendoi të krijonte një përvojë të re duke pjekur picën nga lava e vullkanit Pacaya në Guatemala, që filloi të shpërthente në muajin shkurt./Pak sekonda pasi ta kaloni marketingun shfaqen pamjet

Sipas medias së huaj, Pacaya është një nga tre vullkanet aktive në Guatemala dhe gjendet në jug, rreth 25 kilometra në jug të kryeqytetit të vendit, Guatemala City.Vullkani ishte i fjetur për rreth 70 vjet përpara një shpër thimi të madh në vitin 1961. Që atëherë, rajoni ka përjetuar shpërthime të rregullta si dhe aktivitet vullkanik./Pak sekonda pasi ta kaloni marketingun shfaqen pamjet

Gjatë shpërthimeve të këtij viti, Pacaya e ka liruar hirin deri në 500 metra nga krateri i saj, i vendosur 2.5 kilometra në jug-perëndim të konit.Aktiviteti ka prodhuar një rrjedhë lave prej 2.2 kilometrave të gjatë në krahun perëndimor të vullkanit.Është pikërisht kjo rrjedhë e lavës që David Garcia e ka kthyer në kuzhinën e tij të jashtme./Pak sekonda pasi ta kaloni marketingun shfaqen pamjet