Lajm

Mjekët më dhanë 10 vite jetë, por unë u shërova vetëm falë këtij fruti! Rasti i 33-vjeçares që po trondit shkencën

Petruk ishte vetëm 21 vjeçe kur mjekët e diagnostikuan me ‘’ glomerulosklerozë fokale segmentale” një sëmundje shumë e rrallë e cila mund të çojë deri në kalbëzimin e plotë të veshkave. Ishte viti 2007-të kur mjekët paralajmëruan vajzën londineze se kishte vetëm 50% mundësi për t’i shpëtuar sëmundjes për 10 vitet e ardhshëm dhe se nuk duhet të lindte kurrsesi fëmijë. Mirëpo rasti i saj, prej 5 vitesh ajo është nënë e një vajze të quajtur Maia, jo vetëm që sfidoi pritshmëritë e mjekësisë, por po lë pa fjalë edhe vetë shkencëtarët./Pak sekonda pasi ta kaloni marketingun shfaqen pamjet

”Rasti im i ka lënë mjekët pa fjalë, pasi deri më tani asnjë pacient i prekur nga FCSG nuk ka arritur të jetojë kaq gjatë pa nevojën e një transplanti veshkash. Sëmundja ime është shumë e rrallë dhe prek gjithashtu organe të tjera si mëlçia dhe mushkëritë, si dhe dëmton qarkullimin e gjakut në pjesë të ndryshme të trupit, por unë kam gjetur shpëtim falë një fruti të vetëm: ananasit.”-rrëfen ajo për ”Daily Mail”./Pak sekonda pasi ta kaloni marketingun shfaqen pamjet

”Në vitin 2009 , pra 2 vjet pas diagnostikimit, fillova të ndryshoja regjimin e të ngrënit dhe të provoja dietën mesdhetare, Keto dhe Paleo, mirëpo nuk kisha asnjë ndryshim. Kur ngela shtatzënë, mjekët më këshilluan të abortoja, por nuk pranova. Maia lindi në javën e 37-të shtatzënisë, pasi veshkat e mia nuk po filtronin urinën dhe toksinat, dhe ajo ishte në rrezik.’’-vazhdon ajo. Pas lindjes së vajzës, ajo ndryshoi komplet regjimin e të ushqyerit pasi për fatin e saj të keq u diagnostikua edhe me yndyrna të larta në gjak. Nga ai moment ajo filloi të hante ananas dhe shëndeti i saj është përmirësuar në mënyrë të habitshme./Pak sekonda pasi ta kaloni marketingun shfaqen pamjet